Central District

Firefighters of Central Pennsylvania

Convention History

 

NO.

PRESIDENT

LOCATION

YEAR

NO.

PRESIDENT

LOCATION

YEAR No. PRESIDENT LOCATION YEAR

   0

Nucleus

Osceola Mills

1892, Fall

 61

William C. Lukens *

Osceola Mills

1953      122       Chuck Meckley    Freedom Township   2014

   1

Alex Smith *

Philipsburg

1893, Oct 18

 62

P. R. Hilleman, Jr. *

Curwensville

1954                      123            Don Fields                      Saxton                           2015

   2

Alex Smith *

DuBois

1894, Aug, 21

 63

Earl LeGrand *

Philipsburg

1955                      124            Dwayne  Garman          Gallitzin                           2016

   3

Alex Smith *

Bellefonte

1895, June9

 64

LeRoy C. Focht *

Lakemont

1956      125       Robert (Bob) Hanner  Hughesville  2017

   4

W. L. Johnston *

Clearfield

1896

 65

Albert A. Price *

Tyrone

1957

   5

W. C. Langsford *

Houtzdale

1897

 66

Lee Quigg *

Lock Haven

1958

   6

Charles E. Patton *

Curwensville

1898

 67

Donald G. Isenberg *

Huntingdon

1959

   7

W. M. Cairns *

Tyrone

1899

 68

Fred C. Love *

Bellefonte

1960

   8

Charles H. Musser *

Philipsburg

1900

 69

John Sisk *

Punxsutawney

1961

   9

J. E. Irwin *

DuBois

1901

 70

William P. Leary *

Patton

1962

 10

J. C. Boyle *

Punxsutawney

1902

 71

Charles W. Hamberger *

Lock Haven

1963

 11

J. C. Barclay *

Clearfield

1903

 72

Frank S. Schellenburg *

Lewistown

1964

 12

R. T. Hickman *

Windber

1904

 73

Raymond G. Williams *

State College

1965

 13

Frank W. Grebe *

Philipsburg

1905

 74

Philip Saylor *

Bellefonte

1966

 14

John McSurley *

Bellefonte

1906

 75

Orville L. Holland *

Huntingdon

1967

 15

Harry G. Ogden *

Clearfield

1907

 76

Wilbur F. Walk, Jr.

Tyrone

1968

 16

Frank Weber *

Philipsburg

1908

 77

Robert B. Kleckner *

Hummels Wharf

1969

 17

E. A. Blackwell *

Jersey Shore

1909

 78

Donald Fluke *

Lewistown

1970

 18

Edward C. Bates *

Osceola Mills

1910

 79

Larry J. Corbin *

Hollidaysburg

1971

 19

Harry Tantlinger *

DuBois

1911

 80

Lawrence E. Neff

Lock Haven

1972

 20

A. H. Rumbarger *

Houtzdale

1912

 81

Matthew F. Gowland *

Philipsburg

1973

 21

Morris T. Myers *

Jersey Shore

1913

 82

Donald E. Claar *

Lilly

1974

 22

Robert Simcox *

Patton

1914

 83

Harry L. Ritter *

Lewistown

1975

 23

J. Frank Kephart *

Philipsburg

1915

 84

Charles L. Albright *

Mount Union

1976

 24

J. D. Connelly *

Clearfield

1916

 85

Charles W. Foust *

Tyrone

1977

 25

Charles E. Messner *

Jersey Shore

1917

 86

Donald P. Lingafelt *

Hollidaysburg

1978

 26

A. C. Allison *

Philipsburg

1918

 87

John K. Lambert*

Clearfield

1979

 27

John E. Johnson *

Houtzdale

1919

 88

Ronald H. Easly

Hastings

1980

 28

James M. Hawkins *

Clearfield

1920

 89

John T. Barlick, Jr.*

Lilly

1981

 29

Thomas Horn *

None Held

1921

 90

Gary Haluska

Patton

1982

 30

Fred T. Weston *

DuBois

1922

 91

Stephen E. Wineland

Bedford

1983

 31

A. P. Kreher *

Clearfield

1923

 92

James F. Tibbott *

Barnesboro

1984

 32

William Turnbull *

Patton

1924

 93

Thomas J. Reimensnyder

Mifflinburg

1985

 33

John Mills *

Houtzdale

1925

 94

Andrew F. Kaza

Ebensburg

1986

 34

Oscar C. Johnson *

Tyrone

1926

 95

Telford L. Ankney *

Lock Haven

1987

 35

F. C. Harker *

Johnsonburg

1927

 96

David R. Hoffman, Sr.

Tyrone

1988

 36

S. Boyd Smith *

Clearfield

1928

 97

John E. Bem

Hastings

1989

 37

Emil S. Wilkenson *

Ebensburg

1929

 98

Fred C. Nastasi

Barnesboro

1990

 38

Thomas Reay *

DuBois

1930

 99

Roy W. Brouse *

Huntingdon

1991

 39

John A. Redding *

Osceola Mills

1931

100

Frederick W. Granlun

Philipsburg

1992

 40

R. H. Graham *

Philipsburg

1932

101

Francis J. Lutch

Spangler

1993

 41

James S. McKenna *

Kane

1933

102

Curtis S. Wheeland

Montoursville

1994

 42

George A. Lehnman *

Patton

1934

103

Russell E. Bush

Osceola Mills

1995

 43

Harry W. Price, Jr. *

Lewistown

1935

104

John A. Warfield

Patton

1996

 44

William F. Smith *

Punxsutawney

1936

105

Gerald A. Brant

Barnesboro

1997

 45

Hubert W. Baronner *

Tyrone

1937

106

Elwood D. Crater

Bellefonte

1998

 46

Pat B. Dillman *

DuBois

1938

107

Robert W. Mortensen

Hastings

1999

 47

John C. Markovich *

Houtzdale

1939

108

David R. Hoffman, Jr.

Tyrone

2000

 48

J. Bertrand Smith *

Lock Haven

1940

109

Francis T. LaMantia

Nanty-Glo

2001

 49

Harold D. Cowher *

Bellefonte

1941

110

Russell E. Bush

Osceola Mills

2002

 50

L. S. Batcheler *

Philipsburg

1942

111

Thomas E. Brinkley

Kane

2003

 51

Theodore C. Johnson *

Kane

1943

112

Robert J. Whiteford

Bellwood

2004

 52

Howard V. Thompson *

Curwensville

1944

113

Bernard L. Shedlock, Jr.

Nanty-Glo

2005

 53

Edward C. Clark *

Clearfield

1945

114

John J. Pupo

Lilly

2006

 54

John Gowland *

Philipsburg

1946

115

Christopher W. Cox

Gallitzin

2007

 55

J. J. N. Johnson *

DuBois

1947

116

James R. Frampton

Mifflin

2008

 56

Curtis S. Wilson *

Tyrone

1948

117

Dudley Spencer, II

Irvona

2009

 57

James E. Donovan *

Kane

1949

118

Elmer R Bailey 

Clymer 

2010

 58

John A. Gillen *

Bellefonte

1950

119

John W. McAlee

Kane

2011

 59

Paul W. Laubach *

Lock Haven

1951

120

Joseph W. Whiteford II 

Bellwood 

2012 

 60

Joseph W. Pennebaker *

Lewistown

1952

 121

Thomas A Bracken 

Nanty Glo 

2013 

 

 

 

·          * DECEASED

·         HONORARY PAST PRESIDENTS

·           James W. Reilly  Hollidaysburg  2001

·           Gerald T. Corbin, Hollidaysburg  2001

·      Ray W. Rugh, Milton 2008

·      Robert E. Kerns, Hollidaysburg 2008

·          Leonard E Alwine, Logan Township 2009

Clyde Sheehan, Ebensburg, 2012

Joe Thal, Pleasant Gap, 2012

Steve Unger, Conemaugh, 2012